Samsun Son Dakika - Samsun Haber

  • Dolar 6.7688
  • Euro 7.6343
  • GR ALTIN 366.79
  • ÇEYREK 602.09

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden 'Biyokütle Enerji Santrali' Açıklaması

Çevre İl Müdürlüğü, Çarşamba'da yapılması planlanan Biyokütle Enerji Santrali hakkında kapsamlı bir açıklama yaptı. Santralin kurulmasında sakınca olmadığının belirtildiği açıklamada, şirketin taahhütlerini yerine getirmekle yükümlü olduğuna dikkat çekildi!

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden 'Biyokütle Enerji Santrali' Açıklaması
  • 24 Eylül 2019, Salı 16:04

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Oltan-Köleoğlu Enerji tarafından Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'ne yapılması planlanan Biyokütle Enerji Santrali hakkında günlerdir süren sessizliğini bozdu.

Samsun'daki çevre platformlarının ve mahalle sakinlerinin büyük tepki gösterdiği, yaklaşık bir haftadır yazılı, görsel ve sosyal medyada Samsun'un birinci gündemi olan santralle ilgili yazılı açıklama yapan Çevre İl Müdürlüğü, proje sahibinin taahhüdüdüne sadık kalacağını, santralin elektrik üretim sürecinin periyodik olarak takip edileceğine dikkat çekildi.

ÇED YÖNETMELİĞİ'NE UYGUN

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Planlanan tesisin elektrik üretim kapasitesi 27 MWe-96,12 MWt'dir. Planlanan proje, ÇED Yönetmeliği'nin Ek-2 Listesinin 44. Maddesi "Elektrik, Gaz, Buhar ve sıcak su elde edilmesi için kurulan endüstriyel tesisler Toplam Isıl Gücü 20 MW t ile 300 MWt arasında olanlar" kapsamındadır.

KURUMLAR OLUMLU GÖRÜŞLER BİLDİRMİŞTİR

Valiliğimizce, proje ile ilgili yapılan değerlendirme ve ilgili kurumların olumlu görüşleri neticesinde "ÇED Gerekli Değildir Kararı" verilmiştir. Halkın proje ile ilgili bilgilendirilmeleri için İl Müdürlüğümüz internet sitesinde (www.samsun.csb.gov.tr) halen yayınlanmakta ve ilgili muhtarlığa 23.07.2019 tarihli yazı ile bildirilmiştir. ÇED Gerekli Değildir Kararı'na esas proje tanıtım dosyası hazırlanmış, incelenerek değerlendirilmiş, çevresel etkileri ile ilgili alınacak önlemlere ilişkin proje sahibinin taahhüdü alınmış, ilgili kamu kurumlarının görüşü alınarak bu karar verilmiştir."

FOSİL YAKIT KULLANIMI KESİNLİKLE YASAKTIR

Son günlerde kamuoyunda sıklıkla gündeme getirilmekte olan ve bölge sakinleri tarafından tereddüt edilen konulara da açıklama yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, açıklamasında şu ifadelere dikkat çekti;
"Tesiste yakıt olarak kesinlikle fosil kökenli (Kömür, fue-oil, vb) yakıt kullanımı söz konusu olmayacaktır. Tesiste yakıt olarak tarım ve orman atıkları kullanılacak olup, yakıt ihtiyacı tamamen yerli ve yerel kaynaklardan temin edilecektir. Yakıt temininde ithalata dayalı hammadde girişi söz konusu olmayacaktır. 

BACADAN ÇIKAN GAZ 7/24 TAKİP EDİLECEK

Biyokütlenin ısıl değerinin diğer yakıt türlerine göre düşük olması sebebiyle tesiste yakılacak yakıt miktarı maksimum 630 ton/gün olarak gerçekleşecektir. Ancak tesiste yakılacak biyokütleden kaynaklanacak olan baca gazı emisyonları kurulacak olan "Elektrostatik Filtre" vasıtasıyla mevzuatta belirtilen sınır değerlerin altında kalması sağlanarak, baca yapılarında kurulacak anlık baca gazı ölçüm ve izleme sistemleri ile 7/24 kayıt altına alınarak takip edilecektir.

SUYA KİMYASAL KARIŞMAYACAK

Enerji üretimi esnasında gerek buhar eldesinde gerekse soğutma suyu olarak kullanılacak suların herhangi bir kimyasal işlemden geçirilmeyeceği, bu suların deşarjında herhangi bir kimyasal işlem gerçekleştirilmeyecektir. Prosesten oluşan atık ısı ile elde edilecek sıcak su yöre halkı tarafından talep edilmesi halinde örtü altı (seracılık) ürün yetiştiriciliğinde kullanılması mümkün olabilecektir. Tesiste oluşacak kül, katkı hammaddesi veya gübre hammaddesi olarak kullanılabilecektir. Aynı zamanda firma tarafından metal kapalı bunkerlerde depolanacak ve günlük olarak sevk edilecektir."

TESİSİN SAMSUN'DA KURULMASINDA SAKINCA YOK

Ülkemizde faal halde 16 adet Biyokütle Enerji Santrali'nin mevcut olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu sözlere yer verildi; "İlimiz genelinde çeltik sap ve kavuzu, çotanak, fındık kabuğu, anız ve diğer zirai faaliyet artıkları nedeniyle ciddi bir çevre kirliliği oluşmakta ve hasat sonrasında uzunca bir süre hertürlü müdahalelere rağmen kontrolsüz bir şekilde yakılmaya çalışıldığı ve bazen müessif olaylara sebep olduğu görülmektedir. Bu sakıncaların ortadan kaldırılması amacıyla proje taahhütlerine uymak koşulu ile Samsun'da bu tesisin yapılmasında sakınca görülmemiştir." 

Kara Propaganda Durmuyor! Kara Propaganda Durmuyor!

Koronavirüs salgını çevre duyarlılığını artırdı Koronavirüs salgını çevre duyarlılığını artırdı

OPET’te Yapı Kredi Pay ile ‘Yakıt Puan’ Kazandıran Kampanya OPET’te Yapı Kredi Pay ile ‘Yakıt Puan’ Kazandıran Kampanya

Akkuyu Nükleer Şirketi Çalışanları Dünya Çevre Günü'nde Etkinlik Gerçekleştirdi Akkuyu Nükleer Şirketi Çalışanları Dünya Çevre Günü'nde Etkinlik Gerçekleştirdi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık