Güçlü, Hızlı, Tarafsız - Samsun son dakika

  • Dolar 6.1579
  • Euro 6.7058
  • GR ALTIN 326.92
  • ÇEYREK 534.51

  • 08 Haziran 2019, Cumartesi 11:20
MehmetAksoy

Mehmet Aksoy

Fındıkta Rekolte Düşük

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, bölgenin bin metreden yüksek kesimlerinde fındık olmadığını belirterek, ‘Bu sezon fındık fiyatının 20 liranın altına düşmemesini istiyoruz. Ağustos ayı gelmeden taban fiyatın açıklanarak üreticinin tekele bırakılmamasını istiyoruz’ dedi. Rekolte düşükse fiyat yüksek olacaktır.

 Trabzon Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre geçen yıl tüketiciden kilosu 1,5 dolardan satın alınan fındık 6 dolardan,  başta İtalya (12 bin 921), Almanya (4 bin 439) ve Fransa (3 bin 806 ton) olmak üzere 48 ülkeye 34 bin 982 ton, 218 milyon 159 bin dolarlık fındık ihraç edildi.

Fındığın fiyatını bulmasını bekleyemeyen üretici fındığı aracıya ucuza satmak zorunda kalıyor. Fındığın parası ya önceden harcanmış toplanma zamanı ödenmesi gerekiyor ya da düğündü, dernekti zamanında yapılması gerekiyor. Sözün kısası; üreticinin bekleyecek durumu yok. Üreticinin fındığına parası zamanında verilirse üreticinin eline, gecikirse elin oğlunun eline gidiyor.

Devlet hangi kurumla alım yapacaksa, parasını nasıl verecekse hesabını şimdiden yapıp üreticinin emeğinin zayi olmasına aracı, soyulmasına,  tefecinin cebine girmesine engel olunmalıdır.

MHP - İYİ PARTİ ÇEKİŞMESİ VE ÇATIŞMASI

 Türkiye’de ünlüsünden ünsüzüne hemen hemen her siyasi görüşten insanlar Bozkurt işareti yapma ihtiyacı hissederken, sürekli okurlarım ‘Türkiye’de ilk siyasi/silahlı çatışmanın MHP ve İYİ Parti arasında yaşanacağını’ yazdığımı  hatırlayacaklardır. 

Göz olanı akıl olacağı görür. Bir hafta içinde MHP’li bir belediye başkanı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybederken, bir ilçe başkanı  silahlı saldırıya uğradı. Liderlerin diyalog yollarını kapatan, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı söylemleriyle oylarını konsolide etmek istemeleri taraftarların çatışmasına neden oluyor. 

Fikir ortamı ortadan kalkınca çatışma ortamı kendiliğinden oluşuyor. Fikirlerin yerine insanlar çarpışıyor, fikirlerin yerine insanlar kaybediyor, fikirler yerine insanlar can veriyor. Fikirler tartışılırsa üstün fikrin değeri anlaşılır; üstün fikrin yanındaki tüm fikirler üstün fikrin büyüyüp gelişmesi için gübre vazifesi görür. Tartışılmazsa hangi fikrin üstün olduğu anlaşılmaz. İletişimsizlik önyargıya, iletişim öngörüye götürür.

Uzun yıllar Atatürk yasalarla korunduğu için tartışılamadı. Özellikle son yıllarda Atatürk ve Atatürkçülüğün tartışılması bir tarafa Atatürk’e her türlü hakaret ve küfrün serbest olmasıyla birlikte Atatürk’ün ne yapıp yapmadığı da daha iyi anlaşılmaya başlandı. Bu seviyesiz saldırılara rağmen Atatürk’ün değeri de eski yıllara göre daha iyi anlaşıldı.

ANEKDOT:

Kocasının ölümünden sonra ormanda yalnız yaşayan kadın, evine bir gelincik alır ve yeni doğmuş çocuğu ile birlikte yaşarlar. Kadın çocuğunu hiç yalnız bırakmaz. Günlerden bir gün kısa bir süre de olsa çocuğu evde bırakmak zorunda kalır. Eve döndüğünde bir de ne görsün; gelinciğin ağzı kan içinde. Hemen eline geçirdiği bir sopayla gelinciği orada öldürür. Tam da o sırada içeriden çocuğun ağlama sesini duyar ve odaya koşar. Çocuğun beşiğinde gelincik tarafından parçalanmış yılan, çocuk sapa sağlam.

Einstein, ‘Ön yargıyı (bağnazlık) parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur’ dediği gibi Türkiye’de bazıları, ‘horoz ötmedikçe sabah olmaz derken, bazıları da kendileri ötmedikçe sabah olmaz’ zannediyor. Önyargı (yargısız infaz)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık