Güçlü, Hızlı, Tarafsız - Samsun son dakika

  • Dolar 6.1579
  • Euro 6.7058
  • GR ALTIN 326.92
  • ÇEYREK 534.51

  • 28 Mayıs 2019, Salı 11:54
MehmetAksoy

Mehmet Aksoy

Su Zammı Yıldırım'ı da Mağdur Edecek

SASKİ seçimden önce zam yapamayacak kadar kurnaz davrandı. Seçimi alıncaya kadar indirim, seçim biter bitmez bindirim yaptı. Fakat Türkiye’de seçim bitmedi; Cumhur İttifakı/AK Parti İstanbul BB Adayı B. Yıldırım, ‘Su faturalarında metreküp bazlı hesaplama yerine bireysel tüketim baz alınarak faturalandırma yapılırsa su ve gazda yüzde 10’dan fazla indirim sağlanır’ dedi.

Şimdi Yıldırım’ın suda indirim vaadine kim inanır? Suda indirim vaadine sadece İstanbul’daki Samsunluların bir kısmı inansa seçim garanti edilebilir. Aynı seçmen çok büyük oranda aynı şekilde oy kullanacak, seçim küçük farkla kazanılacaktır. Seçmenin tercihi sudan sebeple değişir, sudan sebeple seçim kazanılır, sudan sebeple kaybedilir. Sudan sebeple kaybedilen seçim su sebebiyle de kaybedilir.

Samsun’da seçimden önce suya yüzde 15 indirim yapıldığı halde seçimden sonra hem yüzde 25 zam yapıldı hem de ‘Tefe, Tüfe’ ye göre aylık zam kararı alındı. Bu da yetmedi sayaç okuma bedeli yüzde 150 oranında artırıldı. Bitmedi; faturasını ödeyemeyenin suyu kesilmeyecek, ödeyemeyenlerin faturası da kayıp kaçaklar da YEDAŞ da olduğu gibi; faturasını zamanında ödeyenden tahsil edilecek.

Siyasi partilerin yanında bu seçimde sivil toplum örgütleri, sendikalar, illerin yardımlaşma ve dayanışma dernekler de belirleyici olacaktır. İstanbul’daki Samsun Dernekleri daha önce vermediği tarafa oy verirse başkan değişir. Fark bu kadar azken ve de iletişim bu kadar yoğunken, seçim biter bitmez Samsun’da suya zam yapılması, İstanbul için ‘bizden sonra tufan’ demektir. Samsun yüzünden İstanbul’u kaybettikten sonra Samsun’u kazansan ne olur, kaybetsen ne olur.

Bence Samsun’un faturası kabardıkça kabarıyor. Ak Parti tarafından bakınca ekonomiyle birlikte masadaki ekmeğin küçülmesi, bardaktaki suyun azalmasının yıkıcı etkisi yeterince görünmüyor,  önemi yeterince anlaşılmıyor ki ‘ekonomi, mekonomi’ denilerek geçiştiriliyor. Her şeyin algısı vardır ve algıyla insanlar yönetiliyor, ancak açlık algı değil olgudur. Geçim derdine derman olamayan hiç olmazsa tercüman olamayan seçilemez. Yine proje, yine ayağı yere basan, uygulanabilir vaat bekliyor seçmen.

KİM DAHA MAĞDUR?

Vatandaş kendinden daha mağdur görmediği için, İmamoğlu’nun mu Yıldırım’ın mı mağdur olduğuyla fazla ilgilenmeyecek. Kendi işi ve aşının derdine düşecek. Tekrarlanan seçimin en mağduru vatandaş. Ne tarafa dönse sırtı arkada kalıyor.

Yapılan anketlerin kimine göre her iki aday aynı oranda oy alırken kimine göre Millet İttifakı/CHP Adayı E.İmamoğlu yanılma payıyla birlikte 1 veya iki puan önde. Tuzu kuru seçmen hala Ak Parti’yi destekliyor, ama eve ekmek götüremeyenlerin arayışı sürüyor.

Seçim sonuçlarını değiştirecek seçmenler sandığa gitmeyen veya gidip de boş oy kullananlar olacak. Ak Parti’den sandığa gitmeyen seçmen kadar HDP’den de gitmeyen oldu, homojen bir şekilde diğer partilerden de oldu.

Ak Parti bir taraftan kendi seçmenini sandığa taşımayı planlarken diğer taraftan da CHP’ye oy vermeyen HDP’li seçmeni sandığa getirmeyi ve oyunu almayı planlıyor. Bunun için ‘çözüm süreci’ yapmak gerekmiyor. Çünkü HDP’ye oy verdiği halde bu seçim sandığa gitmeyen AKP-HDP arasında gidip gelen seçmen ‘Çözüm süreci’ de beklemiyor.

Bir de çarşıda pirinci giderken evdeki bulgurdan olmak var ki ‘çözüm süreci’ nin adı bile seçimi kaybettirir. Cumhur ittifakı içerden ve dışarıdan gelecek saldırılar karşısında birleşerek, ‘devletin bekası’ için bu oyu alırken, Millet İttifakı ekonomik söylem ve içerde birlik; kutuplaşma karşıtlığı üzerinden yürüttüğü politikalarla oy aldı.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık