YSK Başkanı son durum hakkında açıklamalarda bulundu

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, YSK’nın veri girişinde herhangi bir aksama ya da gecikme söz konusu olmadığını söyledi. Adayların oy oranıyla ilgili konuşan Yener, “Saat 02:25 itibarıyla Recep Tayyip Erdoğan %49.49, Kemal Kılıçdaroğlu %44.79 oy oranına sahip” dedi.

YSK Başkanı Ahmet Yener, oy sayımı sürerken YSK önünde açıklamada bulundu. Yener, YSK’nın veri girişinde herhangi bir aksama ya da gecikme söz konusu olmadığını belirterek, “Verilerimiz anlık olarak siyasi partilerimizle de paylaşılmaktadır. Bilindiği gibi cumhurbaşkanı adayı sayısı 4, 24 tane de siyasi partimiz seçimlere katılmaktadır. Sandık alanlarından gelen seçim sonuçları ilçe seçim kurullarına, ilçe seçim kurullarından da il seçim kurullarına intikali oluyor ve bu şekilde de sisteme girişi söz konusu olmaktadır. Şu an itibarı ile yurt içinde yüzde 47.08, yurt dışında ise 12.60 oy girişi gerçekleşmiştir. Gecikme durumunda da nasıl bir yol izleneceği hem kanunda hem de seçim takviminde işlenmiştir” dedi.

“VERİ GİRİŞİNDE HERHANGİ BİR AKSAMA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

YSK Başkanı Yener, “Şu anda YSK’nın sistemine yurt içi sandıklarda yüzde 71.64’ü yurt dışı sandıklarda yüzde 18.76’sı açılmış olup toplan sandıklarda açılma oranı yüzde 69.12’dir. Şu anda sisteme veri girişi devam etmektedir. Siyasi parti temsilcilerimiz de veri girişlerini izlemekteler. Veri girişlerimiz siyasi partilerle paylaşılmaktadır. Şu an itibariyle veri girişinde herhangi bir aksama veya gecikme söz konusu değildir. Süreç önce sandık alanlarında daha sonra ilçe ve il seçim kurullarında birleştirme işlemleri yapılmakta ve sistem üzerinden YSK sistemine aktarılmaktadır. Herhangi bir gecikme veya arıza söz konusu değildir. İlerleyen saatlerde tüm sandıklar açıldıktan sonra geçici olmayan sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu