İsrail Sinsi Planını Devreye Soktu!

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Batı Şeria’da 3 bin 500 konut inşa edilmesine yönelik olarak bugün onayladığı plana çok sert tepki gösterdi. Açıklamada, "Bu eyleme derhal son verilmelidir" denildi.

Son dakika Dışişleri Bakanlığı haberleri: İsrail’in, Filistin ve Gazze Şeridi’ndeki katliam saldırıları hız kesmeden devam ederken, İsrail’in Batı Şeria’ya yönelik sinsi planına Türkiye’den sert tepki geldi.

‘BU EYLEME DERHAL SON VERİLMELİDİR’

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İsrail makamlarının, Batı Şeria’da 3 bin 500 konut inşa edilmesine yönelik olarak bugün onayladığı plan, Filistin topraklarındaki işgalin daha da genişletilmesi anlamına gelmektedir. Bu eyleme derhal son verilmelidir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, resmi X hesabından yapan Keçeli, İsrail’in uluslararası hukuku daha fazla ihlal etmesine engel olabilmek için işlediği suçların en doğru terminolojiyle tanımlanması gerektiğini vurguladı. Keçeli, Batı Şeria’daki işgal faaliyetlerinin uluslararası toplum tarafından “yasa dışı yerleşim” olarak adlandırılmasının yeterli olmadığını belirtti.

Keçeli, “Söz konusu olan, hukuken Filistin halkına ait topraklara İsrail tarafından zorla el konulmasıdır.” ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İsrail’de aşırı sağcı Yerleşim ve Ulusal Vizyon Bakanı Orit Strock, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı açıklamada, 3 bin 500 yeni yasa dışı konutun inşasını onayladıklarını doğrulamıştı.

HAMAS’TAN DA TEPKİ GELDİ

Hamas, İsrail’in aldığı yeni yerleşim birimleri kararına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, İsrail tarafından yapılan onay duyurusunun hiçbir hukuki ve yasal temeli olmadığını kaydetti.

Açıklamada, “İşgalci Siyonist makamlarının, işgal altındaki Kudüs şehrinin güneyindeki topraklarımızda kurulan yerleşim birimlerinde yaklaşık 3 bin 500 yeni yerleşim biriminin inşasına onay verildiğini duyurması, başkenti Kudüs olan bir Filistin devleti kurma ihtimalini engellemek için topraklarımızı kontrol altına almayı, halkımızı dara sokmayı ve Yahudi yerleşimleriyle izole etmeyi amaçlayan Siyonist planın bir teyididir.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu