Akşener’den seçim yenilgisi sonrası Erdoğan’a tebrik ve çağrı

28 Mayıs’ta yapılan ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıkların tamamı açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gayri resmi sonuçlara göre yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan ile Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu arasında 2 milyonu aşkın fark oluştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçim yenilgisinin ardından basın toplantısı düzenledi. Akşener’in konuşmasından satır başları:

– Milletimizin bize verdiği muhalefet görevini yürüteceğiz. Seçmen bizim için en halis ölçüttür. 

– Milletimiz seçimde söyleyeceğini söyledi. Seçmen iradesinin üzerinde güç yoktur. Bize düşen bu mesajı anlamak, anladıktan sonra gereğini yapmaktır. İYİ Parti olarak bunu hakkıyla yapacağız.

– Seçmenimiz, seçim sonuçları üzerinden bir karamsarlık hissetmesin. Bu saatten sonra milletimizin taleplerini dinleyeceğiz ve onların hiçbir korkunun esiri olmasına izin vermeceğiz. 

ERDOĞAN’A TEBRİK VE ÇAĞRI

– Yeniden cumhurbaşkanı seçilen Sayın Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Sayın Erdoğan’ın da seçim sonuçlarından çıkarması gereken büyük dersler olduğunu hatırlatmak isterim. Umarım kazanmışlık hırsı, kendisinin gözünü yeniden kör etmez, iftiralar, hakaretler havada uçuşmaz, kendisine oy vermiş vermemiş her bir vatandaşın cumhurbaşkanı olduğunu bu defa kabul eder ve ona göre davranır. Umarım seçim sonuçlarının heyecanı ile uzun zamandır kutuplaştırılmış ülkemizi yeniden makulde buluşturma fırsatını tepmez. Kendisi de bizim gibi seçim sonuçlarının muhasebesini umarız ki yapar.

– Her ne kadar Kısıklı’daki konuşması bu çerçevede pek umutlandırmamış olsa da çok üzüldüm, sayın Kılıçdaroğlu’nu büyük şevk ve zevkle kendisini alkışlayan bu ülkenin vatandaşlarını yuhalattı. Yeni seçilmiş yeni oylar daha sandıktan çıkmış bir cumhurbaşkanına yakışmaz. Nerede kalmıştık deyip herkesin cumhurbaşkanı olmayı, makulde buluşmayı, artık dertlerin üzerinden konuşmayı kendisine yol edinir diye ummuştuk. İnşallah bu ayıplı davranış sondur, çok ayıpladım, çok üzüldüm.

– Bizim için sonuç esastır, yarın ilk gündür.

SORU-CEVAP

(Kılıçdaroğlu’nun “buradayız” açıklaması ve Millet İttifakı’nın akıbeti)

– Biz öncelikle 14 Mayıs’taki seçim sonuçlarını kendi aramızda tartışmadık. Erdoğan’ın ve Kılıçdaroğlu’nun ikinci tura kaldığı seçim var buraya odaklanacağız dedim, bizim 14 Mayıs’ta İyi Parti açısından çıkan sonuçları tartışma işini 28 Mayıs gününün akşamı ister kazanalım, ister kaybedelim ertesi günden itibaren… İki mesaj var burada; biri İyi Parti’ye… Oyumuzu tekrarladık. Bununla ilgili bir mesaj var. Bunu beraberce okuyacağız, anlayacağız. İkinci adımı ise ikinci turda ortaya çıkan tablo. Millet İttifakı nedir ne değildir mevzusu daha sonraki mesele. 2018’de ben, İnce, Karamollaoğlu adaydı ve hepimiz Millet İttifakı’nın adayıydı. Birinci turda Erdoğan kazandı. Herkes partisinin genel merkezine döndü. Aradan zaman geçti ve Kasım ayı geldi. Yerel seçimlere gidildiğinde biz CHP – İyi Parti ortaklığında belediye başkan adayları ve meclis üyeleri çıkardık. İyi de bir başarı kazandık. 11 büyükşehir alındı. Bu birlikteliğin büyük bir fayda sağladığını, moral yükselttiğini gördük. Kılıçdaroğlu’nun daveti ile bu iki partinin yanında, DP ve Saadet ile oluşan Millet İttifakı, GP ve DEVA’nın da katılımı ile Altılı Masa haline geldi. Adaylıkta Kılıçdaroğlu üzerinde kaldı, seçime gidildi. Bu bir döngü. 22.30’da Kılıçdaroğlu’nun daveti ile biz CHP Genel Merkezi’ne gidiyoruz, değerlendirme yapacağız. Bu bir süreç, ne olacağını bilmiyorum. 6 masayı davet eden Kılıçdaroğlu’ydu ve aday olarak destekledik onu, çalıştık. 14 Mayıs’ta da iki parti bünyesinde girdik. Diğer partiler CHP logosu altında girdi. Bunların hepsi ayrı bir süreç. 

SANDIKLAR KAPANDIKTAN SONRA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sandıklar kapandıktan sonra, “Bu ucube sistemin değişmesi için umudumuz, inancımız var. Tüm sandık başkanları son ana kadar sandıkları başında kalmalıdırlar. Eğer herhangi bir yorgunluk belirtisi ya da bir problem yaşandığında hangi partiye mensuplarsa o partiyi aramalılar. Özellikle ve özellikle gençler orada kalıp motivasyonlarını yüksek tutmalarını rica ediyorum. Hayırlı olsun” açıklamasını yapmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu