Samsun’da o ilçelerde alarm! Üreticilere uyarı geldi

Samsun İl Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, şeftali bahçelerinde yapılan incelemeler sonucunda doğu meyve güvesi zararlılarına rastlandığını belirterek üreticilere uyarılarda bulundu

Samsun İl Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, teknik ekiplerin yaptığı araştırmalar sonucunda Bafra, İlkadım, Atakum, Canik, Çarşamba ilçelerinde şeftali bahçelerinde 20 ve üzeri ergin zararlıya rastlandığını söyledi. Sağlam, bölgede iklim ve mevsim koşulları nedeniyle doğu meyve güvesi zararlısı riskinin arttığını ifade ederek üreticilere çağrı yaptı.

MÜCADELE ÇAĞRISI

Doğu meyve güvesi zararlısına karşı ağaçlara asılan monitör tuzaklarda teknik personelin inceleme yaptığını ve riskin arttığının gözlemlendiğini kaydeden Sağlam, bahçelerde meydana gelen zararın bertaraf edilmesi için bakanlığın teknik talimatlarında belirtilen şekilde mücadele yapılması gerektiğinin altını çizdi. Sağlam, “Şeftali bahçesi olan çiftçilerimizin zaman geçirmeden söz konusu zararlıya karşı bahçelerini ilaçlamaları gerekmektedir.
Hedef ağaçları, her döle ait larvaların, sürgün ve meyveye girmeden önce ilaçlı bulundurmaktır. Birinci döle karşı ilk ilaçlama, ilkbaharda sürgünlerde ilk giriş görüldüğünde ilaçlamaya başlanmalıdır. Haziran ayının ilk haftasında ikinci döle karşı ikinci ilaçlama, ilacın etki süresine göre de 20 gün sonra üçüncü ilaçlama yapılır. Orta çeşitlerde 2; geç çeşitlerde 3 ilaçlama  yapılmalıdır” dedi.

TALİMATLARA UYUN

Tarım ilaçlarının dikkatli kullanılması gerektiğine vurgu yapan Sağlam sözlerini şöyle sürdürdü: “İlaçlamalarınızı arıların çalışmadığı serin saatlerde yapınız. Reçetesiz ilaç kullanmayınız. Reçete için il/ilçe müdürlüklerine başvurunuz. Kullanmadan önce ambalaj üzerinde yer alan etiket bilgilerini mutlaka okuyunuz. Tavsiye edilen ürünlerin dışında kesinlikle kullanmayınız. İnsan sağlığına ve çevreye yönelik riskleri önlemek için kullanma talimatlarına uyunuz. İlaçlama yaparken lütfen eldiven, gözlük, maske takınız ve tulum giyiniz. Ürününüz bol kazancınız bereketli olsun.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu