Cevat Öncü Ankara’da Samsunlularla Buluştu

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, kentin en önemli problemlerinden birinin işsizlik olduğunu belirterek, “Samsun Büyükşehir Belediyesi bu konuda üzerine düşeni yapmak zorunda. Yusuf Ziya Yılmaz’ın başkanlığı döneminde ‘tersane yapacağız’ dediler, insanları kandırdılar. Ortada tersane falan yok. Samsun’u sanayileşmede, sanayicinin ve iş insanının önüne set çeken değil, işlerini kolaylaştıran, önünü açan, istihdamı, yatırımı teşvik eden bir anlayışla yöneteceğiz. Büyükşehir Belediyesi şehre gerçek anlamda hizmet edecek” dedi.

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Samsun Milletvekili Murat Çan, Parti Meclisi Üyesi Nazan Güneysu, İl Başkanı Mehmet Özdağ ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın katılımlarıyla Ankara’da yaşayan Samsunlu sanayiciler ve iş insanları ile buluştu.

‘SAMSUN’UN GELİŞMİŞLİKTE KÜME DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRÜP ADAY OLDUK’

Cevat Öncü, ticari, sosyal ve spor hayatında Samsun için çalışan, fikir üreten, raporlar hazırlayan kurum ve kuruluşların içerisinde aktif görevler aldığını hatırlattı. Bu nedenle masanın karşı tarafında da sorumluluk alma duygusunun belirdiğini ifade eden Öncü, “Neden aday olduk? Samsun’un bilinen teknik ve görünür problemleri var. Yani sel, su baskınlarından ulaşıma, ulaştırmaya kadar, unutulan sosyal belediyecilikten sosyo-kültürel hayata kadar yapılamayan, eksik bırakılan işler gördük. Samsun’un iller arası gelişmişlik sırasında küme düşmüşlüğünü gördüğümüz için bu işe soyunduk” dedi.

‘SAMSUN’UN POTANSİYELLERİNİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ’

Samsun’un turizmden spora, kültür sanattan ekonomiye kadar birçok potansiyelinin olduğunu vurgulayan Cevat Öncü, “Turizm noktasında çekim merkezleri, sosyal donatıları eksik bırakılmış. Büyükşehir Belediyesi özellikle bu hizmet alanını ihmal etmiş. Turizmden önemli pay alabilir Samsun. Biz bu potansiyeli öne çıkaracak projeleri hayata geçireceğiz” diye konuştu.

‘İŞSİZLİKLE MÜCADELE EDECEĞİZ’

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, iş ve istihdam konusuna da değinerek şunları söyledi:

“Samsun’da en önemli problemi ülkenin içinde bulunduğu durumdan çok farklı değil. İşsizlik ve istihdam en önemli problemlerin başında geliyor. Büyükşehir Belediyesi bu konuda yine üzerine düşeni yapmak zorunda. Sadece 2 dönem önce Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığı döneminde ‘tersane yapacağız’ dediler. İnsanları kandırdılar. 10 bin kişiden nüfus cüzdanı fotokopisi topladılar, ‘işe adam alacağız’ diye. Ortada tersane falan yok. Biz Enstitü Samsun kuracağız. Sertifikalı iş edindirme ve iş geliştirme eğitimleri vereceğiz. Üniversite mezunları işsiz kalıyor, Master yapmış insanlar iş bulamıyor. Ama sanayici 50 bin lira maaş vermesine rağmen nitelikli kaynakçı bulamıyor. Yani ortada bir terslik var. Enstitüsü Samsun ile hem işsizlikle mücadele edeceğiz hem de lisans eğitimi almış ama bilgisayar donanımı noksan, yabancı dili noksan gençlerimize çok komplike bir şekilde iş bulabilmeleri, yeterliliklerini ve etkinliklerini artırmak için ulusal / uluslararası düzeyde eğitimler vereceğiz.”

‘SANAYİCİNİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ’

Samsun’daki sorunları dile getiren ve çözümlerini anlatan Öncü, “Samsun’da su faturalarında garip bir uygulama var. Şu anda su faturası elektrik faturasını geçmiş durumda. Ulaşımda eksiklikler var. Raylı sistem havalimanına gitmiyor. Taflan, Çatalçam bölgesine, otogara, şehir hastanesine gitmiyor. Bunlar mühendislik hizmetleriyle alakalı olduğu için teknik konularını çok rahat çözebileceğimiz işler. Samsun’u sanayileşmede, sanayicinin ve iş insanının önüne set çeken değil, işlerini kolaylaştıran, önünü açan, istihdamı, yatırımı teşvik eden bir anlayışla yöneteceğiz. Büyükşehir Belediyesi şehre gerçek anlamda hizmet edecek” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu