CHP SBB Adayı Cevat Öncü: İş İnsanlarıyla Buluştu

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, “Gençleriniş ve istihdam olanaklarını artırmak için‘Enstitü Samsun’ kuracağız. ‘Enstitü Samsun’ bünyesinde nitelikli, kaliteli eğitimler vereceğiz, gençlerimizin donanımlarını artıracağız. Bu konuda üniversitelerimizle, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapacağız” dedi.

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Asrın İş insanları Derneği (ASRİAD) Samsun Şubesi üyeleri ile kahvaltıda bir araya geldi. ASRİAD Samsun Şube Başkanı Tuncay Bulut ve yönetim kurulu üyeleriyle sohbet havasında geçen programda konuşan Cevat Öncü, işsizlikten, hayat pahalılığından bahsettiğinde, “Büyükşehir Belediyesinin işsizlikle, hayat pahalılığıyla ne ilgisi var?” diye haklı sorular aldığını vurgulayarak, “Aslında çok ilgisi var. Ancak bugüne kadar ilgilenen olmamış. Büyükşehir belediyelerinin olanakları, bütçeleri oldukça geniş. Gelirleri yeterli. Belediye başkanları tercihlerini işsizlikle ve hayat pahalılığıyla mücadele anlamında ortaya koymamışlar. Onun için yadırganıyor. Ama bizim yönettiğimiz Samsun Büyükşehir Belediyesi, yeni iş alanlarının açılması ve işsizliğin azaltılmasıyla ilgili konularda çok ama çok önemli adımlar atacak” dedi.

Kuracakları ‘Enstitü Samsun’ile gençlere ve işsizlere meslek edindirme anlamında uzun süren nitelikli eğitimler verileceğini vurgulayan Öncü, “Sertifikalı, nitelikli elemanlar, ara elemanlar yetiştireceğiz. Bugün iş insanları, çalıştıracak nitelikli personel bulamamaktan yakınıyor. Bir tarafta da iş arayan yığınlar var. Biz iş ve istihdam sağlamak için ‘Enstitü Samsun’ kuracağız. ‘Enstitü Samsun’ bünyesinde nitelikli, kaliteli eğitimler vereceğiz, gençlerimizin donanımlarını artıracağız. Bu konuda üniversitelerimizle, Milli Eğitim Bakanlığı ileişbirliği yapacağız. İlçelerde de ofisler açacağız. Ulaşamadığımız yerlerde de online eğitimler vereceğiz” diye konuştu.

Trafik sorunundan, ulaşım ve ulaştırmaya, üretimden istihdama, tarımdan hayvancılığa,sosyal belediyecilikten, turizm, kültür, sanat ve spora kadar birçok alanda yapacakları projeleri ASRİAD üyelerine anlatan Cevat Öncü, “Bizim yöneteceğimiz Samsun Büyükşehir Belediyesi,bugünkü gibi sadaka kültürüyle, çok ağlayana, çok bağırana değil, muhtarlarımızdan alacağımız istihbaratla ve bilgilerle gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşacak. Bu ailelerimizin çocukları tespit edilecek,Samsun Büyükşehir Belediyesi sürekli ve yeterli miktarda burs verecek.Sosyal belediyeciliği gözümüzün önüne koyacağız. Belediyeler sadece yol yapan, köprü yapan, park yapan, asfalt yapan beton anlayışından dönüp,vatandaşına bakacak, vatandaşının derdine çare bulacak” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu