‘Toprağın Kadınlarından Sofralara’ Projesi Business Call to Action’da – 6757

‘Toprağın Kadınlarından Sofralara’ Projesi Business Call to Action’da

BigChefs, 2018 yılından beri sürdürdüğü kırsaldaki kadınları desteklemeyi amaçlayan ‘Toprağın Kadınlarından Sofralara’ projesiyle Birleşmiş Milletler’in de dikkatini çekmeyi başardı.

BigChefs’in sosyal sorumluluk projesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın Business Call to Action programına katıldı. 2008’den beri uygulamada olan ve günlük geliri 10 Dolar’ın altında olanlara ulaşan Business Call to Action, dünyanın farklı yerlerinden projelerle globalde kalkınmayı amaçlıyor.

Kırsalda yaşayan, yaşları 30 ila 50 arasında değişen 14 kadın ile projeye başlayan BigChefs şu an 30 kadınla projeyi devam ettiriyor; bu yılın sonuna kadarsa destekledikleri kadın sayısını 80’ye çıkarmayı amaçlıyor. Şimdilik ürünlerin yüzde 10’u bu kadınlardan alınıyor, 2021’de ise alınan ürünlerin yarısını kadınlardan tedarik edilmesi hedefleniyor.

Toprağın dilinden anlayan kadınlarla yürütülen ‘Toprağın Kadınlarından Sofralara’ projesi, kadın istihdamını artırmanın yanı sıra bir yandan da yerel üretimi de sahiplenmiş oluyor. Proje kapsamında günlük geliri 50 TL’nin altında olan kadınlarla çalışılan proje sayesinde, aylık gelirler kişi başı 2.500 TL’ye ulaştı.

Türkiye genelinde 52 mağazası olan BigChefs, projenin detaylarına dikkat çekmek ve çalıştıkları kadınları daha görünür kılmak için hem menülerinde hem de internet sitesinde onlara geniş yer veriyor. Bu sayede ‘Toprağın Kadınlarından Sofralara’ projesinde olan kadınların ismi daha fazla kişiye ulaşıyor ve kendi kanallarından satışlarına da devam edebiliyorlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu