Bafra TDİ Sera OSB Arsa Tahsis Süreci Başladı

Bafra’nın tarım bölgesi olması, bölge insanının tarımda yaşanan gelişmelere ilgi duymaları, değişen iklim koşullarının bölgemizi seracılıkta avantajlı konuma getirmesi ve bölgemizin ihracat pazarına yakın olması gibi olanaklar göz önünde bulundurularak Bafra’da Tarıma Dayalı İhtisas(Sera) Organize Sanayi Bölgesi kuruldu.

Samsun Bafra TDİ(Sera) OSB’nin kurucu ortakları Samsun Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bafra Belediyesi, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası, Bafra Ticaret Borsası ve Bafra Ziraat Odası’ndan oluşmaktadır. Toplam büyüklüğü 1.194.000 m2 dekar olan OSB alanında 29 adet 24.000 m2, 1 adet 40.000 m2 olmak üzere 30 adet bitkisel üretim parseli ve 60.000 m2 büyüklüğünde endüstriyel tarıma yönelik sanayi tesis alanı bulunmaktadır.

Bitkisel üretim parsellerinde sebze, süs bitkileri, fide yetiştiriciliği gibi üretim desenleri oluşturulabilecektir. Modern, tam otomasyonlu ve iklimlendirmeli seralarımızda tarım 4.0 koşullarına uygun sürdürülebilir, izlenebilir ve tarım-teknoloji entegrasyonun sağlandığı kontrollü üretim yapılacaktır. Tarımsal sanayi alanında meyve-sebze kurutma gibi tarımsal ürünlerin işlenmesine yönetim tesisler, soğuk hava deposu, sera ekipman ve otomasyon sistemleri gibi işletmeler yer alabilecektir. Bölge Müdürlüğü bünyesinde kurulacak AR-GE merkezi, laboratuvar ve mesleki eğitim merkezi bölgemizdeki yatırımcılara da kolaylıklar sağlayacaktır.

SAMSUN BAFRA TDİ SERA OSB BÖLGEMİZ İÇİN BİR ROL MODEL OLUŞTURACAKTIR
Samsun Bafra TDİ Sera OSB’de yapılacak üretimle birlikte bölge halkının ulaşım ve depolama gibi ara giderler olmadan sağlıklı, kaliteli ve taze gıdaya uygun fiyatla ulaşması sağlanacak, tarımsal ürünlerin sanayiye entegrasyonu hızlanacak ve ihracatla birlikte ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Tüm işletmeler aktif olarak faaliyete geçtiğinde 1500 kişiye istihdam sağlanacaktır. Samsun Bafra TDİ(Sera) OSB, Bafra için bir rol model olacak, bölgemizde seracılık yatırımlarını cezbedici hale getirerek bu alanda yapılan yatırımların her geçen gün genişleyerek büyümesine katkı sağlayacak ve ekonomimize katma değer yaratacaktır. Amacımız bölgemizde Bafra’yı seracılıkta marka kent yapmaktır.

ARSA TAHSİS SÜRECİ
OSB alanında içmesuyu, yağmursuyu, atıksu, elektrik altyapı, yol aydınlatma, telekom altyapı, fiber internet, modern paket tip arıtma tesisi, doğalgaz, yol ve kaldırım gibi tüm altyapı çalışmaları tamamlanmıştır. Altyapının tamamlanmasıyla birlikte arsa tahsis çalışmalarına başlanılmış olup, yatırımcılara altyapısı hazır şekilde arsa tahsisi yapılacaktır. Bitkisel üretim alanında 1 m2 arsa tahsis bedeli 200,00-₺ olup, en küçük parsel büyüklüğü 24.000 m2’dir. Arsa tahsis bedeli %25’i sözleşme tarihinde peşin, kalan tutar 18 ay içerisinde 3’er aylık vadelerle 6 eşit taksitle ödenebilecektir. 24.000 m2’lik parsellerde T.C Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı 18.000 m2 kapalı sera alanı olan tip projeyi yada ilgili tip projelerimizle uyumlu tarafınızca hazırlanan projeleri onaylattıktan sonra uygulayabileceksiniz.

TEŞVİK VE HİBELER
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu aracılığıyla IPARD programlarından yararlanılabilecektir. 2023 yılı II. IPARD programı kapsamında Samsun için projelerin üst limiti 500.000 Euro olmak üzere hibe edilmiştir. 2024 yılı Şubat-Mart ayı itibari ile III. IPARD programının yayınlanması beklenmektedir. Ayrıca KKYDP 15. Etap Destekleme Programı kapsamında Yeni Tesis Sera Yatırımları için 14.000.000-₺ hibe desteği sağlanmaktadır. Organize Tarım Bölgeleri için puan şartı aranmaksızın hibe desteği sağlanır. İlgili bu programa son başvuru tarihi 19.02.2024’dir. Belirtilen hibe desteklerine ek olarak organize tarım bölgelerinde yatırım yapacak yatırımcılar Ziraat Bankasının üst limiti 100.000.000-₺’yi bulan sübvansiyonlu kredilerinden faydalanabileceklerdir. Organize Tarım Bölgelerine özel %15 faiz indirimi ile birlikte gerekli koşulların sağlanması durumunda %100’e kadar faiz indirimli kredi kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu