Mehmet Şimşek Grafik Paylaştı: Yatırımcılar Akın Akın Geliyor

Bakan Şimşek, son olarak nisan ayı ödemeler dengesine ilişkin değerlendirmesini sosyal medya hesabından paylaştı.

Türkiye, tek haneli enflasyon hedefine yönelik ekonomik programını kararlılıkla sürdürüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu konuda sık sık açıklamalar yaparak halkı ve sektörel çevreleri bilgilendiriyor. Bakan Şimşek, son olarak nisan ayı ödemeler dengesine ilişkin değerlendirmesini sosyal medya hesabından paylaştı.

“Finansman girişlerindeki olumlu seyir devam ediyor”

“Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık nisanda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldi.” ifadelerini kullanan Şimşek, dış finansman girişlerindeki olumlu seyrin devam ettiğini vurguladı.

“5,8 milyar dolar net giriş oldu”

Şimşek, geçen yılın ilk 4 ayında portföy yatırımlarında 1,5 milyar dolar net çıkış, bu yılın aynı döneminde ise 5,8 milyar dolar net giriş olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

Orta-uzun vadeli tahvil dahil dış borç çevirme oranları aynı dönemde bankacılık sektörü için yüzde 90’dan yüzde 158’e, banka dışı özel sektör için ise yüzde 72’den yüzde 116’ya yükseldi.

Programımız kapsamında attığımız adımlarla uluslararası doğrudan yatırımlarda da artış bekliyoruz. Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda OVP tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu