Samsun’da Kurban Bayramı İçin Tedbirler Alındı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların Kurban Bayramı’nı rahat ve huzurlu geçirmeleri için tüm tedbirlerini aldı. Kurban kesiminin belirlenen noktalarda yapılması ve kesim sonrasında çevre kirliliği oluşmaması ve halk sağlığının korunması için ekipler denetimlerini sürdürecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kurban Bayramı’nın en güzel şekilde idrak edilmesi için Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimlerinin görev ve sorumlulukları dahilinde gerekli çalışmaları sürdüreceğini söyledi.

Kurban Bayramı sebebiyle Samsun Valiliği, İl Müftülüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile birlikte ortak çalışma yürüten Samsun Büyükşehir Belediyesi, alınan tedbirlerle ilgili ekiplerini görevlendirdi. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kurban ibadetinin yerine getirilmesinden sonra çevre kirliliğinin önüne geçilmesi ve toplum sağlığının korunması için hassasiyetle çalışmalarını yürütecek. İlçe belediyeleri tarafından oluşturulan 18 hayvan satış ve 52 kesim yeri dışında cadde, sokak ve meydanlarda satış ve kesim yapanlara yönelik Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi ekipleri, ilçe belediyesi zabıtalarıyla koordineli şekilde denetimlerini sıklaştıracak. Kurban kesim yerleri dışında kurban kesimine müsaade edilmeyecek. Bayramda da görev başında olacak Çözüm Merkezi personelleri ise vatandaşlardan gelecek ihbarları zabıta ekiplerine iletecek.

DENETİM YAPILACAK’

Zabıta Dairesi Başkanlığı Denetim Şube Müdürü Dolunay Genç, vatandaşların Kurban Bayramı’nı sağlıklı ve huzurlu geçirmeleri için tüm ekiplerle 7/24 görev başında olacaklarını söyleyerek “Vatandaşlarımız belirlenen kurban satış ve kesim yerlerinde kurban kesimlerini yapabilecekler bunların dışında cadde, sokak ve araları gibi yerlerde ekiplerimiz sürekli denetim yapacak. Halk sağlığı açısından uygunsuz görüntüler yaşanmasına neden olup izinsiz ve yetkisiz satış veya kesim yapan kişilere Kabahatler Kanunu kapsamında idari işlem ve cezai müeyyide uygulayacağız. Yine bayram süresince ruhsatlı ve yetkili kasaplar haricinde kıyma çekimi yapan kişi ve işletmeler ile kurallara aykırı satış ve kesim yapanların Çözüm Merkezi’mize bildirilmesi noktasında halkımızdan destek bekliyoruz” diye konuştu.

‘VATANDAŞLARIMIZDAN HASSASİYET BEKLİYORUZ’

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sıfır Atık Yönetimi ve Temizlik İşleri Şube Müdürü Yakup Tulum ise şunları söyledi: “İlimizde kurban bayramı faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla kurbanlık satış ve kesim yerleri belirlendi. Satış noktalarında faaliyetler başlandı. Kurban Bayramı günü de kesim noktalarında çevreye verilebilecek zararlarla ilgili ilçe belediyeleriyle koordineli bir şekilde gerekli tüm tedbirler alındı. Kesim yapıldıktan sonra çevre ve insan sağlığına duyarlı olunması konusunda vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz. Özellikle hayvansal atıkların bertarafı büyük önem arzetmektedir. Eğer kurban ibadetini yerine getiren vatandaşlarımızın kendi imkanlarıyla bertaraf etmeleri mümkün değilse sızdırmaz poşetlere koyulup ilçe belediye görevlilerine teslim etmelerini istiyoruz. Kurban sonrasında hemşehrilerimizin çevre temizliği ve toplum sağlığına karşı hassas bir tutum sergileyeceklerine ve belediye ekiplerimize destek olacaklarına canı gönülden inanıyoruz. Aksi bir durum yaşanacağına ihtimal vermiyoruz. Tüm halkımızın Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, sağlıklı günler diliyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu