CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cevat Öncü: Samsun’u Yaşanabilir Bir Kent Yapacağız

CHP Samsun Büyükşehir Belediyesi(SBB) Başkan adayı Cevat Öncü, dolmuşçu esnafıyla bir araya geldi, Samsun’un trafik sorununa değindi. Şoförlerin yaşadıkları sıkıntıları paylaşması üzerine Öncü, “Her meslek grubunun kendine has dertleri, sıkıntıları var. Sizlerin sıkıntılarını da biliyoruz. Tüm bunların çözümü için elimizi taşın altına koyup yola çıktık” dedi.

‘BUNUN SORUMLUSU SİYASET YAPANLAR’

CHP SBB Başkan adayı Öncü, Samsun’un çözülemeyecek problemi olmadığını kısa, orta, uzun vadede bu sorunları planlayarak çözeceklerini dile getirdi. Öncü, “Samsun’un vitesini yükseltmeye, üst seviyelere taşımaya kararlıyız. Bunun mümkün olduğunu görüyor ve biliyoruz. Samsun 1970’li yıllarda gelişmişlik sıralamasına göre 15.sıralardaydı. Bugün 40.sıralara kadar düştü. Bunun sorumlusu bu şehir adına siyaset yapanlar, siyaset üretenler. Bakmayın onların ‘Samsun’a şöyle yatırım’ getirdik, ‘spor kenti, sağlık kenti, turizm kenti, ticaret kenti Samsun’ demelerine. ‘Samsun’u uçurduk, kaçırdık’ söylemlerine. Nasıl oluyor o zaman bu 15’ncilikten 40’ncılığa düşmek?” diye konuştu.

‘GENÇLER İŞSİZ’

CHP SBB Başkan adayı Cevat Öncü şöyle devam etti; “Hatasız kul olmaz. Hatasızlık, mükemmeliyet Cenab-ı Allah’a mahsus. Kullar, hata yapar. Asıl olan Samsun’un önceliklerini bilmek, Samsun için yararlı projeler geliştirmek. İnsanın 3 temel hakkı var. Hava, su, ekmek. Samsun’da hava kalitesi ve çevre kirliliği anlamında sıkıntı var mı? Var. Suyla alakalı sıkıntı var mı? Var.

Türkiye’nin en pahalı içme sularından birini satıyor Büyükşehir Belediyemiz. Tüccar mantığıyla kar elde etmeye çalışıyor. Ekmekle ilgili sıkıntı var mı? Var. Samsun’da işsizlik Türkiye ortalamasının bir tık üstünde. Genç işsizliği de Samsun’da hızla artıyor. Bunları bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi yeterince iş edinmemiş, yeterince dert edinmemiş. Ben diyorum ki; Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğimde işsizliğin azaltılması, yeni iş alanlarının geliştirilmesi anlamında önemli adımlar atacağız. Meslek edindirme kursları, eğitimler verip sertifikalı yetişmiş ara eleman yetiştireceğiz. Bugün sanayici 40 bin TL, 50 bin TL vermeye razı, kalifiye kaynakçı bulamıyor.Diğer taraftan nitelikli, üniversite bitirmiş mühendis asgari ücretle iş bulamıyor. Buralarda bir terslik var. Sanayici, iş adamı kalifiye ara eleman bulamıyor. Sanayiye gidiyoruz, usta aranıyor, mobilyacı aranıyor, motorcu aranıyor, tornacı aranıyor. Ama yok.  Niye yok? Çünkü her sokağa üniversite açmaya başladık. Apartmandan bozma üniversitelerimiz var. 2 matematik, eksi bir fizik puanıyla üniversiteye giriliyor.

Burada girilemedi, Kıbrıs’ta giriliyor, olmadı Bulgaristan’da, Türk Cumhuriyetlerinde, Romanya’da. Her gencin üniversite okumak hayali. Her ailenin çocuğunu okutabilme özlemi var. Ama sonuca bakmak lazım. Meslek edindirme kurslarıyla gençlerimizin yeteneklerini ve mesleklerini üst düzeye çıkaracağız.”

‘ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLECEK’

Dolmuşçu esnafının trafik sorunu ile ilgili sıkıntılarını dile getirmesi üzerine CHP SBB Başkan adayı Cevat Öncü, “Biz sokağa çıktığımızda akıllı kent yönetim sistemleri, güvenlik, kent yönetim sistemleri kapsamında milyonlarca metre kablo döşendi. Bir sürü cihazlar alındı, emek edildi, para harcandı. Ne bekleriz? Fayda sağlamasını, sorunun azalmasını bekleriz. Öyle oldu mu? Olmadı. Sıkıntılı yerler daha da beter oldu mu? Oldu. Cezaya dayalı bir sistem. Akıllı kavşaklar var. Keşke öyle olsa. Keşke fayda sağlasa. Ulaşım ve ulaştırmayla ilgili konular biz inşaat mühendislerinin eğitim alanında ana bilim dalıdır. Biz sayın Mustafa başkana dedik ki, ‘ulaşım ve ulaştırmada eksik yapıyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz.’ Bize dedi ki, ‘Siz gidin bina yapın, ne yapacağınız ulaşımı, ulaştırmayı.’ Ulaşım bizim meslek alanımız. Bu sorunu da çözecek ekibimiz ve bilgimiz var” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu