Ferrero Fındık’ın Model Bahçeler projesi ile Samsun’da iyi tarım uygulamaları yaygınlaştı

Ferrero Fındık’ın 2017’den bu yana Samsun’daki sekiz model bahçede gerçekleştirdiği iyi tarım uygulamalarının etki alanı yaklaşık 39 bin dekara ulaştı.

Ferrero Fındık’ın Türkiye’de fındık sektörünün modernizasyonuna ve değer zincirinin her yönüyle gelişmesine katkıda bulunma hedefiyle yürüttüğü Ferrero Değerli Tarım (FFV) sürdürülebilirlik programının Samsun’daki çalışmaları devam ediyor. Programın ‘Çevrenin Korunması ve Sürdürülebilirlik İş Modeli’ başlığı kapsamında 2017’de hayata geçirilen ‘Model Bahçeler’ projesinin Samsun ayağında, FFV saha uzmanları Samsun’daki fındık üreticilerine ait sekiz model bahçede, etkinliği kanıtlanmış olan iyi tarım uygulamalarını ve yenilikçi zirai çözümleri uygulamaya koyuyor. Samsun’daki model bahçelerin etki alanı, beş yılda yaklaşık 39 bin dekar fındık bahçesine ve 900’e yakın fındık üreticisine ulaştı.

“İyi tarım uygulamaları ile tüm bölgeye örnek oluyoruz”
Ferrero Değerli Tarım Türkiye Müdürü Aslı Köse, Samsun’daki fındık üreticilerinin ilgisi ve yeniliğe açık olması sayesinde doğru tarım tekniklerinin yaygınlaştığını belirterek, “Sahada danışmanlık ve eğitim gibi hizmetlerle iyi tarım uygulamalarını üreticilere aktarırken, aynı zamanda en iyi uygulama örneklerini model bahçelerde ortaya koyuyoruz. Üreticiler, sürdürülebilirliği de destekleyen bu uygulamaların somut faydasını bizzat gözlemleme imkanına sahip oluyor. Bu sayede uygulama yaptığımız bahçeler tüm bölgeye örnek oluyorlar. Fındık değer zincirinin gelişmeye devam etmesine katkıda bulunacak dijital imkanları da devreye alarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Derin budama uygulaması yüzde 100’e ulaştı
FFV saha uzmanları, model bahçelerde fındık üreticilerine fındık hastalık ve zararlıları ile entegre mücadele, bitki besleme, hasat ve budamaya yönelik eğitim ve uygulama desteği sağlıyor. Üreticiler bahçelerindeki ihtiyaca odaklanılarak önerilen uygulamalarla, bahçe sağlığını iyileştirme, fındığın kalitesini artırma, hastalık ve zararlılara karşı kültürel önlemlerle pestisit kullanımında azalma, verimli gübre kullanımı, doğru budama ve besleme yöntemleri sayesinde sağlıklı gelişim, hasat gibi uygulamalarda alternatif yöntemlerin kullanılmasıyla üretim maliyetlerinde azalma gibi faydalar elde ediyor. Samsun’un Çarşamba ilçesinin Kızılot mahallesinde mayıs böceği kontrolüne yönelik farkındalık oluşturulan bahçe alanı ileTekkeköy ilçesinin Karaoğlan mahallesinde derin budama uygulaması yapılan bahçe alanı yüzde 100’e ulaştı.

“Derin budama ve uç budamayla dekar başı verim 420 kilograma çıktı”
Model Bahçeler projesi kapsamında Samsun’un Çarşamba ilçesinde üretim yapan fındık üreticisi Sefa Alakuş, programın etkisini şu örneklerle anlattı:“2018 yılında tanıştığım Ferrero Değerli Tarım ekibinin danışmanlığında, 160 dönümlük fındık arazimin 3 dönümlük bölümünde model bahçe olarak fındık üretimi yapıyorum. Model bahçedeki 800 adet fındık dalını derin budama yöntemiyle 160 dala indirdik ve bu dallarda uç budama yaptık. Tüm bahçede yapraktan ve topraktan aynı uygulamaları yapmamıza rağmen, derin budama ve uç budama yapılan alandaki dekar başı verim 280 kilogramdan 420 kilograma yükseldi. Bu farkı gördükten sonra, model bahçenin yanı sıra diğer bahçelerimde de iyi tarım uygulamalarını yapmaya başladım. Derin budama ve uç budamanın verim ve kalitedeki önemli etkisini gördükten sonra bütün üreticilere tavsiye ediyorum.”

Samsun’daki Model Bahçeler çevre bahçelere nasıl örnek oldu? (2021/22)
FFV tarafından destek verilen Terme ilçesinin Yenicami mahallesi ve civar köylerde yer alan yaklaşık 2000 dekarlık fındık bahçesinde,derin budama uygulaması yapılan bahçe oranı yüzde 75’e ulaşarak yaklaşık 1500 dekar oldu.
FFV tarafından destek verilen Çarşamba ilçesinin Dalbahçe mahallesi ve civar köylerde yer alan yaklaşık 12.750 dekarlık fındık bahçesinde,derin budama uygulaması yapılan bahçe oranı yüzde 65’e ulaşarak 8000 dekar oldu.
FFV tarafından destek verilen Çarşamba ilçesinin Canlı mahallesi ve civar köylerde yer alan yaklaşık 5600 dekarlık fındık bahçesinde,hasat sonrası dönemiyapraktan besleme uygulamasının gerçekleştirildiği bahçe oranı yüzde 74’e ulaşarak4000 dekarı aştı.

FFV tarafından destek verilen Çarşamba ilçesinin Kızılot mahallesi ve civar köylerde yer alan yaklaşık 6200 dekarlık fındık bahçesinde,mayıs böceği kontrolüne yönelik farkındalık oluşturulan bahçe oranı yüzde 100’e ulaştı.
FFV tarafından destek verilen Çarşamba ilçesinin Aşağıdikencik mahallesi ve civar köylerde yer alan yaklaşık 6000 dekarlık fındık bahçesinde,topraktan organik gübre uygulaması yapılan bahçe oranı yüzde 84’e ulaşarak 5000 dekarı aştı.

FFV tarafından destek verilen Salıpazarı ilçesinin Bereket mahallesi ve civar köylerde yer alan yaklaşık 800 dekarlık fındık bahçesinde,derin budama uygulaması yapılan bahçe oranı yüzde 95’e ulaşarak 700 dekarı aştı.

FFV tarafından destek verilen Tekkeköy ilçesinin Karaoğlan mahallesi ve civar köylerde yer alan yaklaşık 700

Dekarlık fındık bahçesinde, derin budama uygulaması yapılan bahçe oranı yüzde100’e ulaştı

FFV tarafından destek verilen 19 Mayıs ilçesinin Kuş yakası mahallesi ve civar köylerde yer alan yaklaşık 4800 dekarlık fındık bahçesinde, bahar dönemi yapraktan besleme uygulamasının gerçekleştirildiği bahçe oranı yüzde 91’e ulaşarak 4000 dekarı aştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu