MHP Canik Meclis Üyesi Adem Memiş’ten 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı

MHP Canik Belediye Meclis Üyesi Adem Memiş, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

MHP Canik Belediye Meclis Üyesi Adem Memiş, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 105. yılı vesilesiyle açıklama yaptı. Memiş, bu tarihi günün Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı an olarak nitelendirerek, “19 Mayıs 1919’da Türkiye Cumhuriyeti’nin harcı karılmış, temelleri kazılmıştır” ifadelerini kullandı.

“MİLLİ MİCADELE’NİN SÖNMEYECEK ATEŞİ”

Açıklamasında Memiş, mesajında şunları belirtti: “19 Mayıs 1919’da Türk milletinin makûs talihi muzaffer bir rotaya çevrilmiş, aziz vatanımızın üzerindeki ölü toprağı stratejik bir çıkışla savrulup atılmıştır. İstanbul’dan Samsun kıyılarına doğru istiklal seferine çıkan Bandırma Vapuru inancı, iradeyi ve istikbal özlemlerini taşımış, böylelikle Milli Mücadele’nin sönmeyecek ateşi tutuşturulmuştur.”

105 yıl önce Samsun’a atılan ilk adımın önemine dikkat çeken Memiş, “karanlığı dağıtan aydınlığın, yılgınlığı kovan ahlakın, yenilgiyi reddeden aklın, ümitsizliği bitiren kalbin, teslimiyeti elinin tersiyle iten cesaretin” simgesi olduğunu söyledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin irade gücünü harekete geçirerek müstevlilere karşı durulmaz bir cephe açtığını ifade etti.

MİLLET VE VATAN SEVDASININ ŞEREF TİMSALİDİR

Adem Memiş, Türk milletinin tarih boyunca boyunduruk altına girmediğini ve bağımsızlık mücadelesinde gösterdiği kahramanlığa vurgu yaptı: “Tarihin hiçbir döneminde boyunduruk altına girmemiş aziz milletimiz, varlığına ve birliğine vurulmak istenen zincirleri kahramanca kırıp parçalamıştır. Esaret prangaları sökülmüş, eğilmiş baş heyecanla kalkmıştır. 19 Mayıs; karamsarlığı buruşturup atan imanın, kuşatmayı yarıp bozan istikbal aşkının, zalim kuvveti yıkıp geçen millet ve vatan sevdasının şeref timsalidir.”

Memiş, açıklamasında ayrıca Milli Mücadele’nin tarihsel önemine değinerek şunları ekledi: “İşgal altındaki vatan Samsun’dan itibaren canlanmış, merkez ve mihenk Samsun olmak üzere Türk milleti tam bağımsızlık onuruna muhkem ve muhteşem bir savunma dirayetiyle sahip çıkmıştır. 19 Mayıs Türk tarihinin müstesna bir anı, yankıları bugünlere kadar uzanan, tesiri ve ortaya çıkardığı neticeleri hala ufkumuzun yol haritasını çizen bir kader ve kavşak noktasıdır. Aynı zamanda milli devletimizin müjdesidir.”

Cumhur İttifakı’nın 19 Mayıs ruhunu benimsediğini ve geleceğin güçlü Türkiye’sinin teminatı olduğunu belirten Memiş, gençlere de seslendi: “Geleceğimizin güvenceleri sevgili gençlerimizi muhabbetle selamlıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramlarını gönülden tebrik ediyorum. Türk gençliği büyük Türkiye’nin ana dinamiği, bağımsızlığımızın, birlik ve beraberliğimizin bileği bükülmez bekçileridir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu